Ćwiczenie w domu na słuchawkach

O gitarach basowych ogólnie.
ODPOWIEDZ
wuoente

Ćwiczenie w domu na słuchawkach

Post autor: wuoente » 17 lip 2021, 18:26

Czołem Wszystkim!

Tytułem wstępu powiem tylko, że moja przygoda z basem rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Wcześniej grałem na gitarze, głównie akustycznej (trochę fingerstyle itp), trochę elektrycznej. Nie mam dużego doświadczenia w zakresie kompletowania/konfigurowania sprzętu, dlatego jeśli w tym wątku pojawią się lekko naiwne pytania z mojej strony, to liczę na wyrozumiałość ;).

Do rzeczy. Chcę skompletować sobie sprzęt, który pozwoli mi uzyskać poniżej wypisane funkcje. Nie mam możliwości grania na wzmacniaczu w domu oraz zależy mi na mobilnym rozwiązaniu, dlatego zastanawiam się nad multiefektem lub zestawem stomp boxów. Ma to służyć przede wszystkim graniu/ćwiczeniu w pojedynkę.

Lista f-cji, na których mi zależy:
1) wzmacniacz słuchawkowy (coś na wzór Vox amPlug 2);
2) możliwość uruchamiania utworów w tle aby ćwiczyć sobie z zespołem (podłączenie jakiegoś odtwarzacza lub jeszcze lepiej możliwość wgrania kawałków bezpośrednio do urządzenia);
3) looper plus drums machine (na plus też zwykly metronom);
4) mozliwość wypuszczenia sygnału na zewnątrz do komputera, aby móc go zarejestrować - coś na zasadzie interface'u muzycznego (nie musi to być jakaś niesamowita jakość, ale musi być co najmniej bdb plus niska latencja);
5) multiefekt - tu do końca nie mam sprecyzowanych oczekiwań, bo nie wiem, czy w ogóle będę z nich korzystać. Na pewno potrzebna będzie mi podstawowa możliwość edytowania brzmienia gitary. Może jakiś delay, reverb, chorus czy czasem jakiś przester. Ale to jeszcze do przemyślenia, które pewnie nastąpi jak więcej pogram ;)

I tu sam sobie stworzyłem dwa rozwiązania:
- multiefekt Zoom b1 four - wydaje się obejmować wszystkie opcje, na których mi zależy. Trochę jednak obawiam się jakości samego urządzenia jak i brzmień oraz wygody użytkowania (konieczność przeklikiwania przez menu aby uruchomić jakąś funkcję w trakcie grania). No i trochę krótkie pętle, maksymalnie 30 sekund.

Zestaw stomp boxów:
- Palmer pocket amp bass (załatwia pkt 1, 2 i 4 z mojej listy) https://www.muziker.pl/palmer-pocket-am ... zlEALw_wcB
- Boss rc-1 / 3 lub 5 (punkt 2 z mojej listy)
- Zoom MS-60b (pkt 5) https://abixolkusz.pl/pl_PL/products/zo ... ekt-basowy

Ewentualnie może macie jakieś uwagi dot. sensowności poszczególnych rozwiązań. Np w przypadku takiego Zoom b1 four być może uruchomienie wszystkich potrzebnych funkcji (backing track lub looper plus perkusja, efekty, tworzenie samych pętli) może być bardziej upierdliwe i wymagać ciągłego przerywania gry, żeby się przeklikać przez opcje, niż w przypadku stomp boxów, gdzie mógłbym sobie wszystko szybko włączać/przełączać naciskając nogą odpowienie kontrolery. Mam nadzieję, że opisałem to w zrozumiały sposób. Zależy mi na opinii bardziej doświadczonych osób, ponieważ mogą zwrócić mi uwagę na rzeczy, o których nie pomyślałem.

Przepraszam za lekko przydługi post, ale chciałem w miarę kompletnie opisać, na czym mi zależy. Z góry dziękuje za ciepliwość i wszystkie rady!

ODPOWIEDZ