Artykuły z prasy zagranicznej

Opinie na temat Magazynu Gitarzysta.
ODPOWIEDZ
rafelon

Artykuły z prasy zagranicznej

Post autor: rafelon » 29 lis 2006, 12:24

Witam,
ostatnio zakupiłem na pewnym znanym i popularnym serwisie aukcyjnym pismo Total Guitar, z Wielkiej Brytanii (wydanie wrześniowe 2006). Przyszło w folijce, z płytą i wszystko ok.
Przeglądam, a tu wywiad ze Stone Sour. Porównuję z GItarzystą - to samo, tyle, że u nas obcięte o połowę ze zdjęć i tekstu. No dobra, myślę, w końcu jakoś trzeba zapełniać miejsce, jak się ma licencję. Czytam dalej, test odsłuchowy - Rooster. Identyko, tyle, że przetłumaczone.

Nie mam jeszcze wydania grudniowego Gitarzysty, ale na stronie przeczytałem, że będzie tranksrypcja kompozycji Avenged Sevenfold - "Burn It Down". We wrześniowym Total Guitar ten właśnie utwór był opracowywany przez tamtejszą redakcję. Ciekawe, czy w opracowaniu tabulatury w Gitarzyście będzie widniało imię i nazwisko któregoś z polskich redaktorów jako autora opracowania i czy transkrypcja będzie identyczna.

Oczywiście, nie chcę posądzać tu nikogo o plagiat, ale to wszystko wydaje mi się strasznie dziwne. Większość wywiadów z zagranicznymi artystami jest niepodpisana, a jest wykorzystana na mocy licencji (był już jakiś temat o tym). Czy nasi polscy redaktorzy naprawdę muszą tyle czerpać z zachodnich odpowiedników i jedynie tłumaczyć te artykuły na nasz język?

Na koniec jeszcze jedno pytanie do redakcji - kto dzwonił do Paula Gilberta? Nie ma podpisu, więc wnioskuję, że wywiad jest zaczerpnięty z innego czasopisma. W takim razie dlaczego na końcu pojawia się pytanie o przyjazd do Polski?

ODPOWIEDZ