Regulacja gitary elektrycznej

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.
Jazzer

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: Jazzer » 01 kwie 2011, 20:48

Pozwolę sobie zadać małe pytanie. :)
Po czym poznać, że pręt napinający gryf jest w jakiś sposób uszkodzony?
Marzy mi się Gibson Les Paul... ;)

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 01 kwie 2011, 20:52

Kręcisz, kręcisz a krzywizna gryfu się nie zmienia.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

zWiesiu

Post autor: zWiesiu » 02 kwie 2011, 14:10

Woj'u, możesz nieco szerzej wyjaśnić to, że gitara nie stroi idealnie na całym gryfie?

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 02 kwie 2011, 15:30

Wynika to z tego, że nie da się nabić progów w taki sposób, żeby na każdym z nich każdy dźwięk był idealnie wyśrubowany, jak to ma np. miejsce w pianinie i innych instrumentach przystosowanych do systemu równomiernie temperowanego. W przypadku gitary trzeba iść na kompromis. I np. dźwięk na 15 progu struny E1 będzie idealny, ale na 16 progu będzie minimalnie wyższy, a na 17 minimalnie niższy mimo perfekcyjnej menzury. Zjawisko to jest całkowicie normalne. Żeby na każdym progu mieć idealny dźwięk musiałbyś mieć w swojej gitarze takie oto progi:

Obrazek

To tak w bardzo dużym skrócie. Jak Cie stać to sobie takie wstaw :) Ale zrobienie benda na tym to chyba wyczyn :D

Awatar użytkownika
Maudus
Zasłużony

Post autor: Maudus » 02 kwie 2011, 19:35

Należy dodać, że te różnice między progami (półtonami) są praktycznie niemożliwe do usłyszenia przez ucho ludzkie, a progi jak w poście powyżej, to kwestia tylko i wyłącznie burżujstwa...
Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie!

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 02 kwie 2011, 19:58

Czy ja wiem, czy takie niemożliwe :) Ja słysze różnice. Dlatego tak istotną rolę w grze na gitarze odgrywa vibrato. No i warto dodać, że w gitarze interwały są jakby.. szersze. To takie moje subiektywne odczucie. Grając np kwintę na gitarze i pianinie, w interwale z gitary jest więcej przestrzeni. Ciężko mi to nazwać. Znaczenie ma też w którą strone idzie akurat fraza.. Dobra never mind ;)

zWiesiu

Post autor: zWiesiu » 02 kwie 2011, 21:17

Zgadzam się z Tobą Unguis, ja też słyszę różnice w wyższych pozycjach, lecz bardziej w tercjach i kwartach. Ale chciałbym wiedzieć :?: DLACZEGO :idea: ten nasz instrument nie poddaje się perfekcyjnemu nastrojeniu na wszystkich pozycjach? Czy wiąże się to z tym, że regulując menzurę skracamy lub wydłużamy strunę (właśnie: tu też nasuwa się pytanie, dlaczego [musimy regulować menzurę]; czy dlatego, że jej grubość nie jest idealna na całej długości, czy dlatego, że jej grubość nie jest idealnie proporcjonalna do reszty kompletu strun i całego ich naciągu) a progi pozostają nieruchome?

I kolejne pytanie: dlaczego ze struną G3 są największe problemy, jeśli idzie o strojenie?

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 02 kwie 2011, 21:30

Całość rozbija się o różnice pomiędzy wzorem matematycznym na długość struny a tym jak w rzeczywistości drga struna. Ponadto, ludzkie ucho lubi być oszukiwane i tak np fortepiany nie stroi się wg wzoru matematycznego na częstotliwość a dokonuje się korekt. Na przyrządach pomiarowych "nie stroi" a ludzkie ucho mówi, ze stroi.
Warto również zwrócić uwagę na pojęcia harmonicznych i temperamentów. Sprawa nie do opisania w kilku zdaniach ale szeroko poruszana i łatwa do przestudiowania po umiejętnym użyciu google.

Awatar użytkownika
Mektan
Zasłużony

Post autor: Mektan » 02 kwie 2011, 21:33

Polecam ten artykuł.
http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... y&start=15

Gdzieś od połowy się zaczyna.
"Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów" <Arystoteles>

zWiesiu

Post autor: zWiesiu » 02 kwie 2011, 22:10

Dzięki Woj'u i Mektanie; teraz już wiem "Jak to jest zrobione". Nie trafiłem wcześniej na ten wykład Waldka, ponieważ jest on wpleciony w inny temat. Jutro spróbuję nastroić git wg wskazówek Waldka, do tej pory stroiłem na flażoletach na 3-im i na 5-tym progu, ale zawsze G3 musiałem potem dostrajać "na ucho".

Surogat

Post autor: Surogat » 06 maja 2011, 10:43

Mam pytanko :)
W gitarce zaczęło mi tłumić przy podciąganiu dźwięki na XIX progu struna zarówno E jak i H, co jest niewątpliwie spowodowane wytarciem się progu (gitara jak wiadomo ma już 17 lat, więc ma prawo). Jedno rozwiązanie jest oczywiste - lutnik i tez jakiś czas temu mi szlifował progi. Tym razem jednak chcę spróbować zrobić to osobiście, tylko się zastanawiam jaką grubość papieru zastosować?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 06 maja 2011, 21:03

Jeżeli będziesz to robił pierwszy raz, to jednak nie radzę. Może się skończyć na szlifowaniu większej ilości progów, ale już przez lutnika. Szlifowanie wykonuje się za pomocą specjalnego pilnika, póżniej można dopolerować papierem ,,600'', ale jak już chcesz sam, to nie zaczynaj od granulacji niższej od ,,150''.

Surogat

Post autor: Surogat » 07 maja 2011, 18:54

Kiedyś musi być ten pierwszy raz :D A lepiej się uczyć na swojej gitarze niż na cudzej. W ostateczności progi pójdą do wymiany - jeżeli operacja się nie powiedzie. Ale nie ma powodu, dla którego nie miałaby się powieść - to jest ostatnia rzecz, jakiej jeszcze w gitarze nie robiłem.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 08 maja 2011, 10:17

michel51 pisze:Szlifowanie wykonuje się za pomocą specjalnego pilnika, póżniej można dopolerować papierem ,,600'', ale jak już chcesz sam, to nie zaczynaj od granulacji niższej od ,,150''.
Szlifuje się bloczkiem bądź klockiem a zaokrągla pilnikiem.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 08 maja 2011, 18:04

To prawda, najpierw trzeba wyrównać progi, na prostym gryfie, klockiem o radiusie takim jak podstrunnica, choć słyszałem o takich co robią i bez przyrządów, ale efekt może być różny.

ODPOWIEDZ