Moja gitara się rozstraja

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.
MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Re: Moja gitara się rozstraja

Post autor: MickTheShaggy » 08 lis 2015, 2:59

Spróbuj najpierw z grafitem, ewentualnie ze smarem teflonowym (oba z umiarem). Niestety nie zawsze pomaga. Jak u Ciebie nie pomoże - po prostu zapytaj lutnika ile weźmie za samo rozpiłowanie szczelin. Nie bierz się za samodzielne rozpiłowywanie, bo pewnie ani nie masz odpowiednich narzędzi, ani praktyki - bez tego łatwo przesadzić z szerokością i głębokością szczelin, albo co gorsza spiłować pod złym kątem.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 11 lis 2015, 17:19

No dobry byłby Johansson GRI 596LUX , do odkrytych powierzchni. Ale to i tak taki półśrodek.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 15 lis 2015, 10:17

Używałeś czy podpowiedział Ci Pan gugle?
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

mictka

Post autor: mictka » 19 cze 2016, 0:29

Chciałbym trochę odświeżyć temat i poprosić o poradę. Gram już od jakiegoś czasu na gitarze i wszystkie moje dotychczasowe instrumenty posiadały lub posiadają stały mostek, z ruchomymi mostkami miałem dotychczas niewiele do czynienia. Jedyny jaki posiadałem to tremolo w gitarce stratopodobnej i było to tremolo firmy Schaller, z którym raczej nigdy nie miałem problemu w rozstrajaniu się gitary. Ostatnio postanowiłem spróbować zabawy z mostkiem typu Floyd Rose, a ponieważ nie chciałem inwestować na początek jakiś znacznych pieniędzy, kupiłem gitarkę Squier Showmaster made in Indonesia własnie z takim mostkiem za kwotę poniżej 500zł. Gitarka w zasadzie po jednym konkretnym ruchu wajchą w obie strony rozstraja się. Zdaję sobie sprawę jakie są opinie nt. kupowania gitar tej jakosci z mostkami typu floyd gdzie koszt zakupu tych instrumentów w całości jest niższy niż sam dobrej jakości markowy mostek (Gotoh itp.). Pewnie zakup i montaż nawet używanego dobrego floyda za ponad 400zł mógłby problem częściowo lub w całości rozwiązać, tylko czy taka opcja ma sens skoro za całą tą kwotę kupiłbym poprostu lepszą gitarę. Zanim sobie temat odpuszczę i zablokuję mostek lub sprzedam gitarę chciałbym narazie trochę z tematem powalczyć:
1. Na początek chciałbym wymienić sprężyny na nowe (Gotoh za 25zł na allegro powinny być ok? czy coś lepszego?).
2. Drugą rzeczą, którą spróbuje zrobić to podszlifować (zaostrzyć) noże mostka (i posmarować połączenia).
3. Nie wiem czy rozkręcenie i dokładne wyczyszczenie elementów tego mostka też będzie miało wpływ na poprawę stroju, czy któreś z tych elementów należałoby może nasmarować smarem grafitowym albo teflonowym?
4. Czy siodełka strun tzn materiał z jakiego są wykonane i dokładność mają też wpływ na rozstrajanie? Czy warto je wymienić na jakieś markowe?
5. Pozostaje kwestia siodełka blokowanego przy główce. Nie wiem czy tak powinno być ale przy dokręceniu śrub struny znacznie rozstrajają się w górę co jest spowodowane różnicą pomiędzy dolną krawędzią wpustu na strunę a powierzchnią docisku tej płytki. Wiadomo że do strojenia są mikrostroiki ale muszę wstępnie przed zablokowaniem stroić gitarkę nieco w dół dla rezerwy. Nie wiem czy tak powinno być czy powinienem przeszlifować trochę szczeliny na struny, lub wogóle wymienić to siodełko na coś lepszego?

Dodam, że zakładam struny raczej dobrej jakości Ernie Ball, gitara jest wyregulowana (sama regulacja Floyda to pewnie temat innego posta).

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2016, 3:03 przez mictka, łącznie zmieniany 1 raz.

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 19 cze 2016, 2:33

Spróbować możesz, ale przestrzegam, że nawet po zainwestowaniu jakichś pieniędzy i czasu w wymienione w poszczególnych punktach prace, na koniec może się okazać, że efektu nie ma, jest niewielki lub krótkotrwały.

Ad. 1. Nowe sprężyny na pewno nie zaszkodzą. Może (podkreślam - może) się okazać, że wymiana pomoże (oczywiście jeśli problemy z utrzymaniem stroju to wina sprężyn).

Ad. 2. Zanim się za to zabierzesz - najpierw obejrzyj powierzchnie noży, ale nie zapomnij i o trzpieniach, na których te noże się opierają. One (trzpienie) też się zużywają. Można by się pokusić o wymianę trzpieni na jakieś markowe (są do kupienia np. Schallery razem z tulejami po ok. 25 zł za sztukę), oczywiście pod warunkiem, że będą pasowały (gwintem, długością) do tulei wpuszczonych w korpus (demontażu tulei z korpusu nie polecam). Zwróć uwagę na ustawienie wysokość trzpieni. Powinna być jak najbardziej zbliżona do siebie. Inaczej mostek nie będzie pracował w optymalnych warunkach, może nie trzymać stroju i noże będą się zużywać. Regulację wysokości trzeba robić w taki sposób, aby podczas kręcenia trzpieniami noże do nich nie dotykały.

Ad. 3. Ten punkt bym sobie darował, no może z wyjątkiem oczyszczenia (ale oczywiście bez żadnego skrawania) rowków na struny w wózkach. Polecam natomiast sprawdzić, czy blok mostka (do którego zaczepione są sprężyny) jest dobrze dokręcony do płytki mostka, czy się nie "chwieje", czy nie ma żadnych luzów itp.

Ad. 4. Materiał wózków nie ma (a przynajmniej nie powinien mieć) wpływu na rozstrajanie.

Ad. 5. To normalne w niektórych konstrukcjach, gdy kąt główki jest za mały. Można się pokusić o zamontowanie belki dociskającej (retainer bar) jeśli z jakiegoś powodu w Twoim egzemplarzu jej nie ma. A jeśli jest, to znaczy, że jest zamontowana za wysoko i nie dociska odpowiednio do siodełka strun . Przy okazji polecam sprawdzić, czy podczas wajchowania z okolic siodełka przy główce nie dochodzą żadne trzaski czy inne niepokojące dźwięki, może to oznaczać, że siodełko jest niedostatecznie dokręcone i to ono powoduje rozstrajanie.

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 19 cze 2016, 11:52

Niestety Floyd to fajna zabawka, ale i sporo "kłopotów".

Ad.1. W moim przypadku była to pierwsza rzecz którą wymieniłem po zakupie gitary z Floydem niestety tylko delikatnie poprawiła sytuacje z rozstrajaniem się gitary podczas wajchowania.
Ad.3. oczyścić na pewno nie zaszkodzi.
Ad.4. Bezpośrednio materiał znaczenia może i nie ma (choć bym dyskutował). Jednak ma znaczenie przy eksploatacji blokadę strun musiałem wymienić niespełna rok po zakupie gitary bo nie trzymała stroju(oraz dopasować ją do podstrunnicy(wysokość)), miesiąc temu poszedł wózek od struny e. Kosteczki blokujące to niby pikuś, ale też przydała by się wymiana. (Floyd Rose Special)
Ad.5. Nigdy nie miałem takiego problemu, zapewne z powodu posiadania retainer bar.

Poprawne wyregulowanie floyda też ma znaczenie czy będzie wracał do stroju.

zelek 788

Post autor: zelek 788 » 30 mar 2017, 18:03

Zna ktoś db sposób na często rozstrajającą się gitarę? Laredo - akustyk?

tank

Post autor: tank » 08 kwie 2017, 20:30

Albo struny albo klucze ;)

golop

Post autor: golop » 10 lut 2019, 18:35

Witam wszystkich zarejestrowanych tu

ogierka

Post autor: ogierka » 16 lut 2019, 21:47

Siema Wam ludziska