Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Gitara akustyczna jest jak wino (Zakup gitary)

Wskazówki dotyczące zakupu gitar akustycznych oraz klasycznych.

Gitara akustyczna jest jak wino (Zakup gitary)

Postautor: NiecnyKsiaze » 02 maja 2008, 9:44

Masz swój budżet i chcesz kupić gitarę akustyczną. Masz coś co przyciągnęło Twoją uwagę i pytasz nas co sądzimy o wybranym przez Ciebie instrumencie. A my? Mamy problem z odpowiedzią. A to dlatego, że gitara akustyczna jest jak... wino. Opowiem o tym.

Gitara akustyczna jest jak wino
Wielki sklep z winami, stoisz przed półkami, są tam wina czerwone, białe, różowe, wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie, z dziesiątek krajów, setek regionów, tysięcy lokalizacji -- i w bardzo różnej cenie. Co wybrać?

Znawca powie: "Kup Saint Emilion Grand Cru Controlée z tego, a tego chateau, ten i ten rocznik, za tyle i tyle". Kiper będzie opowiadał jakieś niesamowite historie o szczegółach bukietu, nucie i tego typu sprawach. Ty kupisz, wydasz ciężką kasę, napijesz się no i cóż. Dobre wino, ale jak dobre? Czy jesteś w stanie to ocenić? Ktoś inny da Ci kielich innego wina, Ty się zachwycisz smakiem i powiesz: Super! a okaże się, że to wino gdzieś z granicy Węgier i Serbii. I wino to kosztuje kilkanaście razy taniej od ultra-markowego wina ze znanej apelacji. A możesz mieć i pecha. Sam widziałem ultra-kosztowne wino, które kelner musiał zabrać bo... było skwaśniałe.
Jeszcze jedna historia. Historia wina Beaujolais. Jest to wino, które było zawsze podłe i się nie sprzedawało. Sprytni handlowcy wymyślili historię, że jest to rewelacyjne wino, o ile jest młodziutkie, niedojrzałe. Wymyślono cały ceremoniał "Beaujolais Nouveau est arrive!", wymyślono dzień, w którym nowe Beauolais pojawia się na rynku, wprowadzono święto, wprowadzono ramy czasowe sprzedaży tego wina w każdym roku. I co? Zaczęło się sprzedawać jak ciepłe bułeczki!

Wróćmy do gitar akustycznych
Tak jak z winami, tak samo jest z gitarami akustycznymi:

1. 99% z nas nie jest kiperami gitar. Niewielu z nas potrafi opisać fachowo "krągłość" dźwięków, rozkład brzmienia pomiędzy basy, tony średnie i soprany, charakter brzmienia gitary i tego typu szczegóły. Nam gitara akustyczna ma ładnie brzmieć i wygodnie się trzymać.

2. Marki i modele gitar akustycznych traktujmy jako wskazówki, nie jako wyrocznię. C.F. Martin, Taylor czy Guild są to dobre nazwy gitar, tak jak Pomerol, Cadillac, Barolo czy Brunello są dobrymi nazwami win. I wiecie co ja powiem? Brunello to jest doskonałe wino, ale trochę za drogie ;-) Tak samo z gitarami. Kosztowny Taylor - możesz kupić, ale czy Ty usłyszysz różnicę w porównaniu ze znacznie tańszą, a dobrą gitarą?

3. Analogia z "winami Nowego Świata": Tak jak obecnie doskonałe wina pochodzą z Chile, Południowej Afryki, Australii, mniej znanych regionów Włoch, z Węgier, tak samo obecnie masę gitar produkuje się w Azji. Dotyczy to większości producentów. I te azjatyckie gitary bywają doskonałe.

4. Tak jak wino, gitara akustyczna dojrzewa, nabiera pełni brzmienia latami. Gitara która brzmi dobrze w sklepie, zabrzmi jeszcze lepiej w Twoich rękach po pewnym czasie. Ale gitara która brzmi źle w sklepie, może nie zabrzmieć szczególnie lepiej nigdy.

5. Marka, ach marka. Pamiętasz "Beujolais Nouveau"? Jeśli gitara wygląda odjazdowo, to warto się zastanowić, czy to nie chwyt marketingowy. No i sama marka nie gra. Jeśli bardzo znany kosztowny producent oferuje bardzo tanią gitarę, to nie po to, żeby sprzedać markowy instrument....

6. Chianti/Jumbo. Czytasz na winie "Chianti", a w opisie gitary Jumbo. Jakie do cholery Chianti? Kosztowne i doskonałe Brunello (tylko technicznie Chianti) czy taniutkie i doskonałe Sangiovese di Toscana (nawet nie Chianti!). Dreadnought czy Jumbo nie mówi niczego o gitarze poza kształtem pudła.

Wskazówki praktyczne
1. "Spróbować wina" czyli ograć gitarę przez zakupem

2. Oceń czy gitara nie ma wyraźnych wad. Pograj i sprawdź czy nie puszcza stroju już po paru minutach grania. Czy nie ma wadliwego gryfu, pudła. Czy klucze trzymają, czy też są luźne. Czy aby struny nie są zardzewiałe? (Oznacza to, że gitara długo przebywała w sklepie. Niby nic, ale coś to znaczy no i wpłynie na ocenę jakości instrumentu, niestety).

3. Kupowana gitara ma wygodnie leżeć w rękach, musi się na niej wygodnie grać. Także w pozycji stojącej, z gitarą wiszącą na pasku

4. Jeśli możesz, unikaj gitar malowanych litym lakierem, szczególnie na czarno -- często tak ukrywa się wady drewna.

5. Brzmienie gitary musi odpowiadać od razu.

W przypadku, kiedy nie zakochasz się w gitarze grając na niej, nie kupuj. Poproś o inny egzemplarz, model, markę. Dlatego należy unikać zakupu gitary przez Internet, chyba, że zamówi się z możliwością zwrotu.

Akustyk czy elektroakustyk?
Gitara elektroakustyczna z bardzo dobrą elektroniką kosztuje 450-800 zł więcej niż odpowiadający model czysto akustyczny. Porządna elektroakustyczna gitara estradowa zaczyna się przy ok. 1500 zł, następna półka to powyżej 2000 zł. Wielu ludzi gra na gitarach tańszych, z konieczności lub świadomego wyboru. Czy musisz mieć elektroakustyk? Tak, w dwóch sytuacjach:

1. Na estradzie, szczególnie w roli gitarzysty rytmicznego
2. Do nagrywania, jeśli nie chcesz się męczyć z mikrofonem. We wszystkim jest kompromis -- i to i to kosztuje. Elektroakustyk jest wygodniejszy, ale jakość elektroniki kosztuje -- na to nie ma rady.

Dzięki za lekturę -- teraz wybór gitary akustycznej może będzie łatwiejszy? Jedno jest jasne - możemy odpowiadać na Twoje pytania dotyczące zakupu konkretnej gitary, ale cóż, gitara akustyczna jest jak wino i nie może być inaczej...
Ostatnio zmieniony 03 maja 2008, 0:41 przez NiecnyKsiaze, łącznie zmieniany 1 raz

NiecnyKsiaze

Postautor: ninquelote » 02 maja 2008, 10:56

Muszę powiedzieć, że felieton udany, napisany pół żartem, pół serio, acz bardzo rzeczowy :) Przydatne wskazówki^^
...wydrukuję i powieszę na ścianie :D
smile like you mean it.

ninquelote

Postautor: Ciasteczkowy Potwór » 02 maja 2008, 15:07

Wspaniały artykuł, na pewno pomoże wielu gitarzystom. Niecny, masz talent do takich rzeczy;)

Ciasteczkowy Potwór

Postautor: Avarcal » 02 maja 2008, 21:57

Mam nadzieję, że teraz przestaną zakładać tematy w stylu " Doradźcie jaką gitarę wybrać" :)

Avarcal

Postautor: Ciasteczkowy Potwór » 03 maja 2008, 0:36

Avarcal pisze:Mam nadzieję, że teraz przestaną zakładać tematy w stylu " Doradźcie jaką gitarę wybrać" :)

Też żywię taką nadzieję.

Ciasteczkowy Potwór

Postautor: NiecnyKsiaze » 03 maja 2008, 0:43

Przepraszam. Musiałem zrobić EDIT. Zapomniałem napisać, że jeśli chodzi gitary od 1500 zł estradowe, to mowa o elektroakustycznych była... Czyste akustyki (pomijając naszą ulubioną markę) estradowe to od 1000 zł.

NiecnyKsiaze

Postautor: Avarcal » 03 maja 2008, 13:25

Ciasteczkowy Potwór pisze:
Avarcal pisze:Mam nadzieję, że teraz przestaną zakładać tematy w stylu " Doradźcie jaką gitarę wybrać" :)

Też żywię taką nadzieję.
To może zrobić z tego tematu ogłoszenie, albo przykleić go, wtedy nie będzie trzeba go szukać, i zawsze będzie na pierwszym miejscu ;) a swoje spostrzeżenia także będziemy mogli tu umieszczać

Avarcal

Postautor: NiecnyKsiaze » 03 maja 2008, 13:39

Jest przyklejony od początku ;-)

NiecnyKsiaze

Postautor: Avarcal » 03 maja 2008, 13:44

Przepraszam, nie zauważyłem

Avarcal

Postautor: panprzemyslaw » 04 maja 2008, 14:37

Artykułów o podobnej tematyce jest naprawdę sporo, ale ten mnie jakoś szczególnie ujmuje - naprawdę konkretnie, ciekawie i przystępnie opisane + przyjemność czytania. Ach :)

Gratuluję :)

panprzemyslaw

Postautor: aadamss » 04 maja 2008, 23:11

skoro sypią się gratulacje....to ja też gratuluje-Niecny naprawde super artykul i ciekawe porownanie do wina trafne a nawet niektorym bliskie :wink:

aadamss

Postautor: thevice » 06 maja 2008, 1:29

sie podlizują no... :)

fajny tekścik. Może podpiąć i ten co wklejałem kiedyś nt. oglądania gitar przed kupnem? Byłoby mini-kompendium w jednym miejscu.
it's "vice" for friends

thevice

Postautor: NiecnyKsiaze » 06 maja 2008, 6:39

Już zrobione.

NiecnyKsiaze

Re: Gitara akustyczna jest jak wino (Zakup gitary)

Postautor: kiper » 11 sie 2008, 22:43

NiecnyKsiaze pisze:Kiper będzie opowiadał jakieś niesamowite historie o szczegółach bukietu, nucie i tego typu sprawach

Niecny odczep się ode mnie :P! Rozumiem żart wynikający z mojej ksywki :P
załozyłem netlabel - zapraszam do odwiedzania http://www.fangtune.net
Obrazek

kiper

Postautor: bozenek » 14 sie 2008, 14:07

Bardzo, bardzo udane :) przyda się kiedyś :D

(jak już zostane druga Katie Melua:D ) joke ;-)

bozenek

Następna

Wróć do Kupujemy gitarę akustyczną / klasyczną