Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Pentatonika, Skale, dźwieki akordów, koło kwintowe,co dalej?

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.

Pentatonika, Skale, dźwieki akordów, koło kwintowe,co dalej?

Postautor: Szymek92 » 26 maja 2011, 21:29

Witam wszystkich czytających ten wątek!

Mam problem gitarowy! mianowicie...gram niespełna 4 lata...dotarłem do momentu gdzie jako samouk mam kryzys. Przerobiłem przez ten czas pentatonikę ( w sensie pięć pozycji z bluenotami) ...coś na tym po'improwizowałem wiem o co chodzi, później skale (od jońskiej po lokrycką , opanowałem też ich "dźwięki akordów" ), przewroty akordów , akordy ogrywające skale, nawet pokusiłem się zrobić kilka "szkół online" które coś wniosły w moje granie, ale...na dzień dzisiejszy twierdze że umiem bardzo mało. Co więcej nie uczyłem się nigdy nut czy interwałów(czy jest to zbędne ?) , moje pytanie jest wiec takie :
Co jako "działy gitarowania" trzeba przerobić?
czego mam się uczyć żeby dobrze rozumieć ,np. ciążenie akordu ( ostatnio spotkałem się z takim pojęciem i nie wiedziałem o co chodzi) ... jestem tegorocznym maturzystą i ...chciałbym przez czas tych wakacji coś z tą gitarą zrobić, wiec pytam jeszcze raz Jeżeli chodzi o teorię ... czego mam się uczyć ? , jeżeli chodzi o praktykę co mam grać i co Państwo polecacie do wyćwiczenia umiejętności ?

Bardzo proszę o pomoc :)

Z góry dziękuję ;)

Szymek92

Re: Pentatonika, Skale, dźwieki akordów, koło kwintowe,co dalej?

Postautor: Jazzer » 26 maja 2011, 21:50

Sposób numer jeden:
1. Naucz się czytać nuty. W ostatnich numerach gitarzysty w warsztatach o ile dobrze pamiętam jazz-rockowych są ćwiczenia na czytanie nut.

2. Jak to możliwe, że umiesz skale, akordy i mnóstwo różnego fajansu z nie znasz interwałów?! Ich naukę też zapisz do listy.

3. Ucz się konkretnych utworów. Skale i technika to nic jeśli nie wykorzysujemy tego w muzyce.

4. Spróbuj trochę pokomponować. ;)
Sposób numer dwa: Weż kilka lekcji u nauczyciela i zobacz, co Ci powie. Tylko jakiegoś porządnego, a nie dorabiającego studenta, który upchnie cię w dziesięcioosobową grupę, położy tabulaturę przed oczami i będziecie się uczyć riffów i solówek (mój kolega miał taki przypadek).
Czytałeś wywiad z Glinieckim? Powiedział, że wiele lat był samoukiem poszedł raz na lekcje i usłyszał, że gra do niczego. Może będzie tak i w Twoim przypadku. :)

Osobiście bardziej popieram drugi sposób. Powodzenia! :D
Marzy mi się Gibson Les Paul... ;)

Jazzer

Postautor: Szymek92 » 26 maja 2011, 22:24

Jeśli chodzi o naukę akordów i skal itp .... nauczyłem się tego z tabulatur ;) ( czyli same gotowce) , ale wiem co to gama i wiem jakie dźwięki wchodzą w skład całej oktawy.

Bardzo dziękuję za takie odniesienie sie do sprawy :)

ale czy poza rzeczami na które mam zwrócić uwagę jest coś co pominąłem ucząc sie .. na zasadzie jakiś technicznych działów (coś miedzy skalami a pentatoniką?) ?

Co do konkretnych utworów...co to mają być z utwory ,a może jakaś propozycja . Jeśli chdzi o mnie łatwo mi przychodzi metallica , ostatnio nawet nauczyłem sie calusieńkiego master of puppets , w tempie :) , ale rzeczy typu john petruchii - glasgow kiss przychodzą mi baaardzo trudno , co wiecej zacząłem sie brać za klasyczne utwory takie jak "marsz turecki mozarta"

jesczcze jedno.... mam skomponowaną jedna piosenke .. nawet ja nagrałem ale krzywo bo na kompletnym spontanie.... czy ...mógłbyś mi Ocenić tą piosenkę jako osoba postronna ?

Szymek92

Postautor: Jazzer » 26 maja 2011, 23:08

Co do grania utworów- graj głównie to co lubisz. Pąmiętaj o utworach solowych jak Satrianiego, czu andyiego timmonsa, gdyż są one dużo bardziej wymagające niż kawałki w stylu kilka powerchordów + solo. Czasami zagraj coś spoza "terytorium" Twojego ulubionego gatunku- staniesz się bardziej wszechstronny, ponieważ np. w jazzie znajdziesz zupełnie inne sposoby grania w aspekcie technicznym, czy układania harmonii i rytmu.

Jeśli wstydzisz się swojego kawałka to prześlij mi link do niego na maila. ;) Nie obiecuję jednak "trzeźwej" oceny jeśli nie trafi ona w mój gust muzyczny.

Poza tym polecam szkółkę DVD Lesickiego. Myślę, że mógłbyś spróbować przerobić drugą część. Facet wszystko fajnie tłumaczy. Ja nadal tkwię w pierwszej, bo nie wkułem jeszcze wszystkich modalnych i chyba nieprędko mi to przyjdze, bo wolę robić inne rzeczy. :p
Marzy mi się Gibson Les Paul... ;)

Jazzer

Postautor: woj74 » 26 maja 2011, 23:18

Zacznij grać z zespołem jeśli tego nie robisz. Wyjdź z sypialni na świat.
Obrazek

woj74
Administrator forum
Administrator forum

Postautor: Poxipol » 27 maja 2011, 10:14

Woj mówi najprawdziwszą prawdę. Sam jestem w Twoim wieku, też gram od czterech lat, i mimo tego, że nie mam jakiejś cudownej techniki ani wiedzy o teorii, to nie czuję żadnego zastoju w moim rozwoju muzycznym. Kluczem jest po prostu grać z ludźmi, tworzyć z nimi muzykę, występować, jamować, po prostu dużo, dużo GRAĆ, a nie ćwiczyć.

Poxipol

Postautor: Yey » 27 maja 2011, 10:27

Szymek92 pisze:...jesczcze jedno.... mam skomponowaną jedna piosenke .. nawet ja nagrałem ale krzywo bo na kompletnym spontanie.... czy ...mógłbyś mi Ocenić tą piosenkę jako osoba postronna ?
No nieładnie, Szanowny Kolego, zwracasz się o pomoc do całego Forum a nie chcesz pochwalić się swoją kompozycją :? . Nie bój się, nikt Cię tu nie wyśmieje, najwyżej przeczytasz kilka słów krytyki. Z tego co piszesz to sporo już osiągnąłeś więc siary nie ma. Inaczej nie dowiesz się jak jest z Twoją grą a może jest OK a jedynie brak Ci wiary w swoje umiejętności.
perto28 pisze:... Poza tym polecam szkółkę DVD Lesickiego. Myślę, że mógłbyś spróbować przerobić drugą część. Facet wszystko fajnie tłumaczy. Ja nadal tkwię w pierwszej, bo nie wkułem jeszcze wszystkich modalnych i chyba nieprędko mi to przyjdze, bo wolę robić inne rzeczy. :p
Polecasz coś czego nie przerobiłeś i nie wiadomo czy przerobisz? Wiesz, dobrze jest polecać sprawdzone (najlepiej na sobie) rzeczy. Facet chce konkretów a nie planów na przyszłość.
woj74 pisze:Zacznij grać z zespołem jeśli tego nie robisz. Wyjdź z sypialni na świat.
Najlepsze co możesz teraz zrobić :) . Baw się swoją grą, najlepiej jest jak się nic nie "musi".
"...Żeby wyrzeźbić twarz w kamieniu trzeba skuć wszystko co nie jest twarzą. Żeby słuchać muzyki trzeba odrzucić wszystko co nią nie jest..."

Yey

Postautor: Misiek_Slash » 27 maja 2011, 10:34

Dołączam się, dzięki, zespołowi nauczysz się to wszystko co się nauczyłeś wykorzystywać, tylko też pamiętaj, żeby znaleźć muzyków, którzy wiedzą co nieco o teorii. Jeżeli nie, to będzie sytuacja, "to co jamujemy ? to może w A doryckiej ?" i nagle basista i ewentualnie drugi gitarzysta (na początek niekoniecznie, może więcej problemów przysporzyć zgranie się) maślane oczy bo nie wiedzą o co chodzi ... Jasne pewnie pod presją się szybko tego nauczą ale jak ma się wybór to lepiej ciut lepszych od siebie. Gram w zespole od 2lat (gram od 4,5 lat) i to są najlepiej spędzone lata na rozwój poczucia muzyki i wyrabia styl gry, teorii oraz motoryczny ręki. 2 lata najszybszego i najbardziej intensywnego rozwoju według mnie, więc polecam poszukać zespołu. Na początek perkusja bas i Ty.
Fernandes Ravelle Elite, Epi Limited Edition LP Studio Deluxe Gold -->Yankee Ps-M1--> Morley wah + podstawka G-lab + poly tune --> Marshall JCM 2000 DSL 100 --> Marshall 1936

Misiek_Slash

Postautor: Szymek92 » 27 maja 2011, 21:11

Jeśli chodzi o Utwór to :

http://www.sendspace.pl/file/69f8c14b0e54a0e549c71eb

jest krzywy i nie doskonały ale to jest taki ..rytmiczny zarys ... w sumie można z tym zrobić milion rzeczy na zasadzie coś powstawiać , coś dograć ... nie wiem , mogę też umieścić plik z moją" improwizacją" ...ale nie będzie on równy do tego co leci w tle ponieważ nie rozumiem systemu egzystencji mojej kary dźwiekowej :)

Jeśli chodzi o zespoły ... grałem w zespołach i to wieeeeelu w moim mieście , ale na ogół miałem do czynienia z osobami pt. "słomiany zapał" ,zespół kończył się na jednej piosence.
w końcu trafiłem na poważny zespół, nawet zagrałem ( po 2 tyg grania tam = 4 piosenki) koncert w jednym z naj większych pubów/clubów w moim mieście, ale miałem wtedy okres przygotowania do matur wiec wyżucili mnie z powodu braku czasu.( "za mało się przykładasz , my mamy już 12 piosenek zrobione...")
O! nawet mam tu taki wątek ...że zapytam was Muzyków co zrobić ... aktualnie mam 4 miesiące wakacji jak wyżej pisałem ... to czas kiedy zmienie miejsce zamieszkania kiedy dostane się na studia ( nowe miasto nowe grono muzycznych szaleńców) ,ale narazie jestem w moim mieście gdzie już z tą gitarą jestem "kimś....rozpoznawalnym...że gram na gitarze" i tu bez problemu mogę spróbować , SPRÓBOWAĆ zebrać skład bo znam tylu ludzi grających z okolicy ...ale czy to ma sens....czy nielepiej robić tą cholerna technikę przez 4 miechy i zacząć ...wyjść do ludzi na nowym lądzie ?

Do perto28 : zobaczyłem tę szkołę którą mi poleciłeś ( a której sam nie przerobiłeś :P) :) , powiem Ci ze maaasa materiału ciekawe rzeczy ... dziękuje :)

Szymek92

Postautor: Yey » 28 maja 2011, 9:38

8) No, a jak matura poszła, jak matma, jak język polski? Tak z ciekawości pytam :wink: . Co do twojego utworu to nie jest tak źle, zagrałeś poprawnie, czysto. Kompozycyjnie to rzeczywiście nic z niego nie wynika, ot, riffy. A z kartą to coś nie tak bo sygnał jest przesterowany i wnoszą się jakieś trzaski. Albo za wysoki poziom głośności przy nagrywaniu dałeś. Może dorób teraz resztę, puść w eter a przekonasz się jaki masz potencjał. Z takiego fragmentu trudno coś wywnioskować. Skoro masz w miarę dobrą technikę to popracuj teraz nad swobodą w graniu i możesz świat zdobywać.
"...Żeby wyrzeźbić twarz w kamieniu trzeba skuć wszystko co nie jest twarzą. Żeby słuchać muzyki trzeba odrzucić wszystko co nią nie jest..."

Yey

Postautor: Szymek92 » 28 maja 2011, 11:17

Jeśli chodzi o maturę to sprawa wygląda tak matematyka ( straszyli , straszyli ...) i przyznam była trudna ale sądzę ze spokojnie ja zdałem (wyniki 30 czerwca)
angielski .... był prosty , tu musze to przyznać podstawowy angielski ustny i pisemny były łatwe, gorzej na rozszerzeniu.
na koniec podstawowych matur zostawiłe tzw. wisenkę czyl polski ...wieceie co żeby z języków obcych mieć wiecej procent , niżeli z jezyka ojczystego to ejst jakaś masakra... matura pisemna z polskiego to jedyna matura której sie obawiam ( obawiam o wyniki) :) ,pisałem jeszcze geografie rozszerzoną która była także ciężka(uczyłem sie dość sporo ale efekty były słabe)

apropo utworu ... jest to moje pierwsze coś co skomponowałem ... zrobię dziś po południu riff pod solo ...i zaimprowizuję coś ... nie oczekujecie nic wielkiego.

Szymek92

Postautor: Szymek92 » 28 maja 2011, 22:51

Dobry wieczór! obiecałem że umieszczę, to umieszczę!
oto przed państwem :

Najsłabsze solo świata 1
http://www.sendspace.pl/file/fad058cedc3cbd484b0d70e

oraz żeby nie było ... Najsłabsze solo świata 2 ( ponoć miał być jazz)

http://www.sendspace.pl/file/f1b20b2430732992927258b

przepraszam ze nie wcześniej ale nie było czasu ;)

wiec jak juz znacie moją problematykę ...to cóż ja mam począć.... a mozę olać gitarę i .. nie wiem zająć sie czymś kompletnie innym. Jak wywindować swoja improwizacje an super poziom?

Szymek92

Postautor: Misiek_Slash » 28 maja 2011, 23:38

Jak wywindować improwizacje ? Improwizować, uczyć się też innych solówek i szukać elementów (tzw guitar licks) które nam odpowiadają, można je przenosić i czasem wykorzystywać tworząc swój styl ale na pewno dużo improwizować.

Co do solówki to brzmienie czasem było jak z starego pegasusa ;) i za bardzo chciałeś coś zagrać ale nie do końca wychodziło, przynajmniej mam takie wrażenie i momentami przekombinowałeś.
Fernandes Ravelle Elite, Epi Limited Edition LP Studio Deluxe Gold -->Yankee Ps-M1--> Morley wah + podstawka G-lab + poly tune --> Marshall JCM 2000 DSL 100 --> Marshall 1936

Misiek_Slash

Wróć do Gitara elektryczna - dyskusje