Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Poradnik w wydaniu dźwiękowym

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.

Re: Poradnik w wydaniu dźwiękowym

Postautor: michuwariat » 29 gru 2010, 16:08

ten rytm nie synkopuje, brakuje tu szesnastki nawiazującej do synkopy
mocna część taktu jest zawsze na 1 i 3, zmieniaja się tylko akcenty

michuwariat

Postautor: Sober Frank » 29 gru 2010, 16:24

Można by w takim razie zrobić taki przykład z tą brakującą szesnastką :)
Tak się składa że mam przed sobą zwykły Solfeż Lasockiego i tam w rozdziale pt. "Synkopy" jest podany ten przykład Shuta #2 jest w metrum 4/4 i jest zapisany tak jak wyżej już go zapisałem i jest też zapisany w podziale ósemkowym gdzie 2 z 3 i 6 z 7 ósemką są połączone ze sobą łukiem. Więc dlatego pytam.

Sober Frank

Postautor: michuwariat » 31 gru 2010, 0:35

taki przyklad juz jest zobacz big four w pierwszym poscie

michuwariat

Postautor: Bronson » 31 gru 2010, 0:51

Czasami się zastanawiam czy se czasami jaja nie robicie chłopaki
"Jazz Is Not Dead, It Just Smells Funny"
http://www.myspace.com/dawidcedro

Bronson

Postautor: michuwariat » 31 gru 2010, 1:19

bronson - all the time

Taa? No to dostajesz bana. Póki co na tydzień, na ostudzenie. Maudus

michuwariat

Postautor: Sober Frank » 02 sty 2011, 21:22

Ja tylko przedstawiam fakty :)
Jeśli jakiś dzieciak odbierze ten przykład za mocną część taktu 1 3 to jak może zrozumieć synkopę? Nie mówiąc już o trioli.

To są podstawowe pojęcia i przykłady dla rytmu . Ja uważam je za złe. Mogę? :) Czy nie?

Sober Frank

Postautor: Little Gi » 02 sty 2011, 22:02

Nagraj zatem przykład w wydaniu dźwiękowym Sober na wyjaśnienie:

Metrum
Taktu
( :)))) )

Synkopy
Swingu
.. i co tylko chcesz.

Moim zdaniem przykłady są ok.

Do takich definicji potrzeba opierać się nie na wyłącznie wiedzy książkowej, ale też zaufać przede wszystkim temu, co słyszymy. Każda teoria jest w jakiś sposób naginana, a to dlatego, że zależna jest od punktu odniesienia i.. od osoby naginającej :))). Pierwsze przykłady tutaj są krok po kroku elegancko nagrane, opisane i wyjaśnione. Nie wiem co u licha chodzi z tą szesnastką ???? :) Jeżeli w solfeżu są konkretne przykłady, podaj ze dwa, nagraj je, albo rozpisz ręcznie na kartce i wrzuć fotkę, może ktoś nagra i posłuchamy? A jeśli ktoś nie rozumie metrum, ani taktu, to zapyta.. jak dotąd nie padło pytanie. Temat dotyczy rytmu, definicji na podstawie tego co słyszymy (tzn. mamy przykłady audio) i niech tak będzie.

Synkopuje czy nie? Jest swing czy nie?
Zamiast udowadniania kto ma większa lub mniejszą "rację"
proponuję następujące tematy dla aktywnych na forum:

1. Co to jest synkopa? Definicja, przykład w formie audio lub na bazie przykładu dowolnego utworu lub tematu z linkiem z podaniem momentu pojawienia się owej synkopy.
2. Co to jest swing? .. i to samo co wyżej.
3. Co to znaczy ze "rytm synkopuje"..cytując powyższe wypowiedzi..
4. Co to znaczy że "jest swing w rytmie"?..
5. Jaka jest różnica między 3 i 4. Przykład w formie audio.

Pozdrawiam, KM
Nauka jak i Muzyka
niech nie dzieli - a łaczy
ludzi z pasją, jak i bez niej
gdy pytają - nie błądzą :)

Little Gi

Postautor: Sober Frank » 02 sty 2011, 22:24

Dla mnie to przykre, że tego nie słyszycie.

Te przykłady nie są ok. Napisałem już .
To jest synkopa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ileż można pisać

Sober Frank

Postautor: Little Gi » 02 sty 2011, 22:45

Sober, jeśli cię uraziłam, to szczerze przepraszam, nie takie przeznaczenie mego posta było.
Podaj po prostu definicje synkopy i wrzuć linka do jakiegoś audio tam gdzie ona jest ze wskazaniem, gdzie.
Samo zanegowanie "to nie jest synkopa", lub stwierdzenie "to jest synkopa" - nic nie wnosi, poza irytacją pozostałych forumowiczów, którzy nie rozumieją, dlaczego tak uważasz. A oczywiście, masz prawo tak sądzić...
Zauważ, że ja nie na pisałam czy jest coś czy nie ma, tylko zaproponowałam inną "kulturę" rozmowy, podając przykładowe tematy do dyskusji. Sama z chęcią bym zapodała coś w wydaniu dźwiękowym, ale udzielam się w innej części owego forum, tej, w której się czuję najlepiej i wiem, że nie wprowadzę nikogo w błąd. Tutaj mogłabym, więc tego nie robię i pozostawiam pole do popisu znawcom tego tematu bardziej doświadczonym :).
I więcej luzu. Każdy forumowicz jest przecież mile widziany, gdy dyskutuje na temat :). Więc ja już stad uciekam na inne pole.. :))), niemniej często będę tu zaglądać, gdyż temat interesujący.
Nauka jak i Muzyka

Little Gi

Postautor: Sober Frank » 02 sty 2011, 23:01

Ja myślę że każdy sobie może wystukać te rytmy co są już podane przez Shuta. Nie potrzeba innych przykładów( nie mam możliwości nagrywania)

Dziwi mnie tylko to przekonanie do mocnej części taktu... cały czas negowane i akceptowane przez WAS muzyków? dlatego tak się upieram. Dziwi mnie to.

pozdrawiam :)

Sober Frank

Postautor: Little Gi » 03 sty 2011, 0:15

Dziwi mnie tylko to przekonanie do mocnej części taktu...

Nie rozumiem.. Jakie przekonanie? Przecież zadałeś pytanie o mocną cześć taktu:

Mocna część taktu to 1 i 3 w metrum 4/4 a w muzyce bliskiej jazzowi mocna część taktu to 2 i 4? Czy ta mocna część taktu jest zawsze na 1 i 3 Czyli jest STAŁA...

Dostałeś konkretną, rzeczową i krótka odpowiedź od Bobby... i nie tylko. Mocna : na 1 oraz 3.

mocna czesc taktu to 1 i 3 a slaba to 2 i 4. i po prostu w muzyce jazzowej akcentuje sie na ta slaba czesc taktu.

Trzeba do tego Ciebie przekonywać, że tak jest? Przepraszam, ale nie rozumiem. :))))))))))))))))))))))))))) A jeśli już, to chyba dobrze że robią to muzycy, a nie solfeż. I nie ma w tym ukrytego żadnego podtekstu. Po prostu tak się definiuje i słyszy mocną część taktu, na 1 i 3.

Pozdrawiam.

P.s. Zauważyłam, że bardzo często mylone są pojęcia "mocna część" z "akcentem"... a "akcent" z synkopą.
Tak mi się zdaje... Dlatego tematy i przykłady audio moim zdaniem są bardzo ciekawym rozwiązaniem na forum, by te wątpliwości rozwiewać :). A najlepszym dowodem na wątpliwości tego typu jest pytanie:
Jak do tego klaszczecie ? Na 1 i 3 ?

a potem wręcz zanegowanie pytania, o ile tak to można nazwać:
Trochę się dziwię że klaszczecie do tego na 1 i 3 ;)

A moje pytanie do tego ostatniego.. Kto tak zaklaskał?

P.s. 2. szczerze przepraszam za tego posta, ale po co zadaje się pytania, skoro otrzymując rzeczowe odpowiedzi, nie dość ze się je krytykuje, to neguje i podważa wiedzę ich autorów? Czy to ma wówczas sens?
Nauka jak i Muzyka

Little Gi

Postautor: Sober Frank » 03 sty 2011, 1:52

Bardzo bym prosił o podanie mi najprostszego z najprostszych przykładów na synkopę przy pomocy ósemki i ćwierćnuty w metrum 2/4
Czy mogę prosić o taki przykład?
Czy nie da się zagrać synkopy w tym metrum tymi wartościami.?

Nie neguję wiedzy autorów. Neguję bzdury w moim przekonaniu. Podaję argumenty ,konkrety...naprawdę można się załamać czytając te posty.
Jest konkretny przykład i twierdzę ,że to jest przykład na synkopę...reszta twierdzi ,że to nie jest synkopa. OK ja to rozumiem, ale proszę w takim razie o to co wyżej napisałem. Proszę o rzeczową odpowiedź.
Nie musi to być przykład dźwiękowy.

Dziękuję. :)

Sober Frank

Postautor: Little Gi » 03 sty 2011, 2:26

Nie jestem specem w tym temacie, ale proszę, oto link do odpowiedzi na Twoje pytanie:

Tutaj_SYNKOPA

Bardzo ładnie wyjaśniona terminologia synkopy. Pierwszy przykład na 2/4 z zastosowaniem ósemki i ćwierćnuty. Znalezienie zajęło mi chwilę ( a i założę się że Solfeż Lasockiego zawiera masę przykładów o które pytasz .. tak na marginesie z ciekawości sama sprawdzę i jeśli znajdę.. to się uśmieję, szczerze ). Mam nadzieję ze odpowiedź konkretna i rzeczowa.
Nauka jak i Muzyka

Little Gi

Postautor: Sober Frank » 03 sty 2011, 2:36

Dziękuję.
A czy to nie jest czasem przykład Shuta numer 2 na mocną część taktu?
Doobra już nie będę męczył :))) Spoko ,że wrzuciłaś ten przykład nutowy. To własnie ten drugi Shuta. Dokładnie ten sam. Można sobie posłuchać :))))))
to przykład na SYNKOPĘ!

pozdrawiam.

Sober Frank

Postautor: shutupandplay » 03 sty 2011, 3:02

Sober Frank pisze:Bardzo bym prosił o podanie mi najprostszego z najprostszych przykładów na synkopę przy pomocy ósemki i ćwierćnuty w metrum 2/4
Czy mogę prosić o taki przykład?
Czy nie da się zagrać synkopy w tym metrum tymi wartościami.?

Nie neguję wiedzy autorów. Neguję bzdury w moim przekonaniu. Podaję argumenty ,konkrety...naprawdę można się załamać czytając te posty.
Jest konkretny przykład i twierdzę ,że to jest przykład na synkopę...reszta twierdzi ,że to nie jest synkopa. OK ja to rozumiem, ale proszę w takim razie o to co wyżej napisałem. Proszę o rzeczową odpowiedź.
Nie musi to być przykład dźwiękowy.

Dziękuję. :)

Nie Ty decydujesz czy jest to przyklad na synkope czy nie. Jest tam proste liczenie szesnastek cwiercnut lub osemek, jesli przy okazji gdzies tam slyszysz synkope to trudno. Centrala gra cwiercnuty na 1 i 3 czyli mocna czesc taktu. Terminologia jest prosta, przeczytaj na co sa to przyklady i czy rozumiesz mocna czesc taktu, slaba czesc taktu, proste cwiercnuty, osmeki i szesnastki. Jesli nie to zacznij od liczenia sobie z metronomem do 2, potem do 3, do 4 kazdego uderzenia itd. Jak sobie wyobrazasz przyklad dzwiekowy na metrum? Mam nagrac Ci metronom i liczyc, klaskac, zapisac w nutach? Jak tam postepy z bluesem jazzowym? Rozumiesz harmonie? Nagraj jak tam ida postepy.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2011, 1:49 przez shutupandplay, łącznie zmieniany 1 raz

shutupandplay

PoprzedniaNastępna

Wróć do Akademia gitary - teoria i praktyka