Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Skale

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.

Re: Skale

Postautor: woj74 » 20 sie 2009, 19:50

papaszczur - konfabulujesz

akord C durowy z septymą małą C E G Bb zapisywany jest najczęściej C7
akord C durowy z septymą wielką C E G B* zapisywany jest jako C7+ lub , Cmaj7

* w zależności od nomenklatury mowa o dźwięku H lub B, ten sam dźwięk - nieustający spór o nomenklaturę.
Obrazek

woj74
Administrator forum
Administrator forum

Postautor: Puppy » 21 sie 2009, 1:16

Jakich skal radzilibyście się nauczyć do blackmetalowego grania. Tylko proszę nie pisać że wystarczą power chordy.
Przykład o co mi mniej więcej chodzi http://www.youtube.com/watch?v=OPMGMsWQ_x0 Ogólnie rzecz ujmując wolne klimatyczne melodie, no więc jakiej skali można użyć?
Epiphone G400 -> EMG 81 -> kabelek proela -> Randall RG75D G2

Puppy

Postautor: kola » 21 sie 2009, 12:45

skala harmoniczna molowa np. ?

kola

Postautor: Layla » 24 sie 2009, 0:43

Jeśli to ma być taki powolny, dołujący black metal to tak jak kolega wyżej pisze. W zasadzie to większość skali molowych ci się przyda. A jeśli chcesz być oryginalny i awangardowy, to leć też w skale chromatyczne jak np. chromatyczna majorowa ;)

Layla

Postautor: preria23 » 24 sie 2009, 9:54

Jest coś takiego jak chromatyczna majorowa? Wydawało mi się, że chromatyczna ma 12 pół tonów, to jak może być major bądź minior?
Gibson LP Std.- Wah Dunlop ZW- Booster MXR ZW- Peavey Classic 50

preria23

Postautor: Layla » 24 sie 2009, 14:22

Zacytuję wikipedię :)

Skala chromatyczna majorowa to skala dwunastostopniowa oparta na skali majorowej naturalnej. Powstaje ona przez wstawienie między sekundy wielkie dodatkowego dźwięku. W efekcie taka skala jest zbudowana z samych półtonów (sekund małych lub prym zwiększonych). Ze względu na notację skal chromatyczny majorowych rozróżnia się jej dwa rodzaje: regularną i nieregularną. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w obrębie każdego z wymienionych typów, w zależności od kierunku skali jest inny układ interwałów.

Layla

Postautor: metelik » 06 wrz 2009, 16:51

hmmm... a ja dalej nie rozumie :(
jesli skala chromatyczna ma sie skladac z samych poltonow tudziez wszystkie jej skladniki beda od siebie oddalone od siebie o 1/12 oktawy, to jak moze byc dur lub moll oraz cytujac wikipedofilie nieregularna na przyklad.. a ten juz inny uklad interwalow calkowicie zburzyl moj swiat ;)

pozdrawiam
tomasz

-Pewnej nocy przysnil mi sie John Lennon i powiedzial "Zostan gitarzysta"
-Wierzysz w sny?
-Nie we wszystkie.. Lennon snil mi sie dosc czesto. Mowil np.: "Zostan gornikiem" Zostan slusarzem" ale tamte sny mi sie nie podobaly.

metelik

Postautor: wheatus » 07 wrz 2009, 17:28

Nie jestem pewien czy trafiłem w dobre miejsce ale spróbuje. Od wczoraj rozpocząłem naukę z warsztatów "rock" pana Marka Kołakowskiego. Na pierwszych warsztatach było poznawanie figur( link-> http://www.gitarzysta.tv/?p=84 ) Na początku myślałem że to skali, ale porównując skale na guitar pro udało mi się tylko ustalić że 1 i 2 figura to chyba skala jońska. Ale pozostałe figury nie pasują mi do pozostałych skal.
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Bardzo chciałbym przejść te warsztaty bo wydają się ciekawe a po drugie są od początku do końca:) Proszę o pomoc
Yamaha C30M

wheatus

Postautor: PanDzik » 10 wrz 2009, 20:01

Witam wszystkich użytkowników ,

Mam pytanie natury technicznej dotyczącej skal, ponieważ nie korzystam z guitar pro. Mimo, iż pytałem bardziej obeznanych muzyków, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie: Jakiej skali używa się do grania tradycyjnych rock n rollowo , rockabillowo, surfowych schodów i zagrywek, sam doszedłem że to jest jakas modyfikacja skali bluesowej bądź pentatoniki, chodzi mi w szczególności o zagrywki w stylu chucka berrego i niektórych kawałków stray cats(potrafię zagrać coś pod ten styl ale chciałbym nazwę skali i gotowy schemat). z góry dzięki za odpowiedź

PanDzik

Postautor: metelik » 10 wrz 2009, 22:44

hmm panieDziku, a w ktory konkretnie utworze p. berriego? Chyba najczesciej sie u niego przewija pentatonika a-minor :] ale tak na ucho nie jestem pewien i da sie powiedziec, ze chyba najczestsza progresja uzywana przez niego to 1, 3, 5 ale to nie tylko przez niego :]

pozdrawiam
tomasz

-Wierzysz w sny?
-Nie we wszystkie.. Lennon snil mi sie dosc czesto. Mowil np.: "Zostan gornikiem" Zostan slusarzem" ale tamte sny mi sie nie podobaly.

metelik

Postautor: PanDzik » 11 wrz 2009, 11:20

Hmm dzięki, ale też myślałem ale nie pasuje mi 2 stopnie z niej bo brzmią za bardzo molowo. Tutaj jest zagrywka na skali o którą mi chodzi http://www.youtube.com/watch?v=k4UK51djf8k.

PanDzik

Postautor: metelik » 11 wrz 2009, 12:12

a jak zestroisz instrument o caly ton w dol? i zagraj to samo tak jakbys wybieral dzwieki z pentatoniki a-minor? powinno dac klucz gi chyba wtedy bardziej wesolo zabrzmisz jak chuck? A chuck chyba ruszyl z klucza o pol tonu nizszego od A czyli Bb. Bb-maj powiedzialbym. Tzn. dziala kilka rozwiazan ale zmienia sie ogolny 'nastroj' Wydaje mie sie , ze do johny b. goode Bb-maj jednak ! powodzenia.

pozdrawiam
tomasz

P.S.
g-moll i Bb-dur to te same skale :] tak mnie naszlo hrhr

-Wierzysz w sny?

metelik

Postautor: PanDzik » 11 wrz 2009, 12:31

No właśnie... cytuję za accessrock.com

Chuck Berry Rhythm Guitar Style. Chuck always played in standard tuning. Much of his rhythm guitar style is based in the boogie blues rhythm. ...

rokendrol to nie tool wszystkie tuzy takiego grania grały na standart tuning , zresztą ta zagrywka z ww wideo jest również na klasycznym stroju i nie ma tam przynajmniej nie w dzwiękach przejściowych nic molowego;/ Chodzi mi własnie o tą "magiczną skalę" z której korzystał Elvis, Chuck , bill halley. Musi być taka skala i musi być w standarcie. Ale dzięki za rzeczowe podejscie do sprawy. Pozdro i czekam dalej.

PanDzik

Postautor: preria23 » 12 wrz 2009, 19:36

Problemem jest skala molowa melodyczna. Mam ją opracować do piątku, całkowicie... wiem jakie się buduje akordy. Wiem jak się skalę buduje. Ale improwizacje nie wychodzą mi w ogóle... Słyszałem, że Pjetrucha stosuje ją często i gęsto, resztę skal(modalne,harmoniczna) mam opanowane na wysoki poziom. Ktoś chętny jest mi pomóc zrozumieć tą skalę??
Jakby co to gg(4932082)
Pozdrawiam!
Gibson LP Std.- Wah Dunlop ZW- Booster MXR ZW- Peavey Classic 50

preria23

Postautor: waldek-j » 13 wrz 2009, 0:12

preria23 pisze:Jest coś takiego jak chromatyczna majorowa? Wydawało mi się, że chromatyczna ma 12 pół tonów

Niekoniecznie. Sa chromatyczne durowe, bluesowe, itp. Zamiast wszystkich poltonow dodaje sie np tylko jeden. Albo przesuwa 1-2 dzwieki oryginalnej skali - po to aby uzyskac odmienny kolor brzmieniowy. Chromatic pochodzi od greckiego "chroma"= kolor.

wheatus pisze:Nie jestem pewien czy trafiłem w dobre miejsce ale spróbuje. Od wczoraj rozpocząłem naukę z warsztatów "rock" pana Marka Kołakowskiego. Na pierwszych warsztatach było poznawanie figur( link-> http://www.gitarzysta.tv/?p=84 ) Na początku myślałem że to skali, ale porównując skale na guitar pro udało mi się tylko ustalić że 1 i 2 figura to chyba skala jońska. Ale pozostałe figury nie pasują mi do pozostałych skal.
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Bardzo chciałbym przejść te warsztaty bo wydają się ciekawe a po drugie są od początku do końca:) Proszę o pomoc

Normalna gama durowa, tylko pan Kolakowski sobie to po rosyjsku uklada. Tutaj masz wlasciwy uklad:

Obrazek

PanDzik pisze:Mam pytanie natury technicznej dotyczącej skal, ponieważ nie korzystam z guitar pro. Mimo, iż pytałem bardziej obeznanych muzyków, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie: Jakiej skali używa się do grania tradycyjnych rock n rollowo , rockabillowo, surfowych schodów i zagrywek, sam doszedłem że to jest jakas modyfikacja skali bluesowej bądź pentatoniki, chodzi mi w szczególności o zagrywki w stylu chucka berrego i niektórych kawałków stray cats(potrafię zagrać coś pod ten styl ale chciałbym nazwę skali i gotowy schemat). z góry dzięki za odpowiedź

Tu masz video: http://www.guitarmasterclass.net/solo-g ... le-lesson/

Obrazek

Pentatonika molowa + ten jeden dzwiek tworza skale bluesowa. Chuck Berry nie byl na tyle technicznie zaangazowany zeby uzywac "skal", on po prostu gral to co czul. Powyzszy uklad jest najczesciej stosowany w tego typu muzyce, jednak gdy zobaczysz ze Berry czy inny wykonawca zbacza ze skali to nie warto szukac po ksiazkach- znaczy ze akurat mu ten czy tamten dzwiek przypasowal i go uzyl, bez wzgledu na to czy nalezy od do skali czy nie. Mysle ze sam Berry nie wiedzial w jakiej skali gral- moze potrafil najwyzej nazwac tonacje.

Druga sprawa to to ze ksiazkowe teorie sa nudne i dlatego wielu tworcow swiadomie wykracza poza ogolnie przyjete ramy.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2009, 0:51 przez waldek-j, łącznie zmieniany 1 raz

waldek-j

PoprzedniaNastępna

Wróć do Akademia gitary - teoria i praktyka