Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Skale

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.

Re: Skale

Postautor: mat2224 » 07 lip 2017, 22:09

Może mnie ktoś oświecić lub utwierdzić w przekonaniu. Mam tonację C-Dur i chciałbym sobie z tego uzyskać skalę C dorycką, czyli biorę najprościej schemat półtonów czyli 2122212. Wówczas wychodzi mi taki twór: C D D# F G A A# C? Na bank jest tu myk, lecz niestety nie wiem jaki :)

mat2224

Postautor: michel51 » 08 lip 2017, 17:21

C dorycka jest taka : C , D , Eb , F , G , A i Bb . Jaki znowu ,,myk'' ? Tu nie ma żadnej wiedzy tajemnej . Jak grasz gamę naturalną czyli C-dur to jak grasz ją ale od drugiego dźwięki czyli od D to jest właśnie skala dorycka . Czyli jedna ze skal modalnych . Jak teraz zagrasz te same odległości między dźwiękami ale od dźwięku C to masz C dorycką a jak od dźwięku A czy E to masz A czy też E dorycką . Następstwo po sobie dźwięków to jest ten ,,myk'' jak myślę . Wszystkie skale modalne od C to te same dźwięki , przecież . Tyle że kolejność ich grania i akcentowania może być różna i od tego zależy jak je słyszymy stąd i różne nazwy dla tych samych dźwięków ale granych od innego dźwięku początkowego , prymy .
Jeżeli chodzi o zapis przykluczowy czyli czy dany dźwięk podwyższamy czy też obniżamy to sam nad tym pomyśl .

michel51
Doradca
Doradca

Postautor: mat2224 » 09 lip 2017, 12:28

michel51 pisze:C dorycka jest taka : C , D , Eb , F , G , A i Bb . Jaki znowu ,,myk'' ? Tu nie ma żadnej wiedzy tajemnej . Jak grasz gamę naturalną czyli C-dur to jak grasz ją ale od drugiego dźwięki czyli od D to jest właśnie skala dorycka . Czyli jedna ze skal modalnych . Jak teraz zagrasz te same odległości między dźwiękami ale od dźwięku C to masz C dorycką a jak od dźwięku A czy E to masz A czy też E dorycką . Następstwo po sobie dźwięków to jest ten ,,myk'' jak myślę . Wszystkie skale modalne od C to te same dźwięki , przecież . Tyle że kolejność ich grania i akcentowania może być różna i od tego zależy jak je słyszymy stąd i różne nazwy dla tych samych dźwięków ale granych od innego dźwięku początkowego , prymy .
Jeżeli chodzi o zapis przykluczowy czyli czy dany dźwięk podwyższamy czy też obniżamy to sam nad tym pomyśl .

Thx za odpowiedź i utwierdzenie w przekonaniu. Zadałem to pytanie, dlatego, że korzystam z aplikacji Fretboard Master i tam dla skali C doryckiej był zapis C, D, bE, F, G, A i B, co mnie trochę zmyliło.

mat2224

Poprzednia

Wróć do Akademia gitary - teoria i praktyka