Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Montaż wajchy -tremolo

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.

Montaż wajchy -tremolo

Postautor: boot26 » 08 sty 2012, 21:37

Witam i z góry przepraszam gdyby nie był to odpowiedni dział, ale wydaje mi sie jak najbardziej odpowiedni ;)

Otóż mam dość stary, ale wciąż świetnie brzmiący stratocaster maya. Dziś przy porządkach znalazłem wajchę tylko mam problem z jej montażem. Wajcha jest wkręcana na gwint, podczas wkręcania czuje znaczy opór -wkręcać dalej czy należałoby coś przed tym zrobić ?
Czytałem, że trzeba poluzować śruby z tyłu korpusu gitary.

Dokładnie ten osprzęt:
Obrazek

Wajcha powinna leżeć na dole gitary, w momencie kiedy jej nie używam, kiedy ją wkręcam leży dokładnie na przeciw czyli do góry. Nie jestem w temacie więc wolę jej na maxa nie dokręcać ani regulować tych śrub bo boję się, że gitara się totalnie rozstroi.

dokładnie to samo co na tym filmie
http://www.youtube.com/watch?v=vWKotIZK ... re=related

boot26

Re: Montaż wajchy -tremolo

Postautor: Unguis » 08 sty 2012, 21:59

Po prostu koniec gwintu, nic nie trzeba regulować moim zdaniem. Z resztą sprężynami wajchy nie wyregulujesz :) A tak swoją drogą to zobacz czy przypadkiem coś już w slocie na wajche coś przypadkiem nie zostało. Jak już wajcha "stoi" w miejscu i nie chce "opaść" ( :D ) to po prostu jeden obrót w tył, żeby miała lekki luz i będzie śmigać.

Unguis
Zasłużony

Postautor: agrim666 » 08 sty 2012, 22:03

Po pierwsze- jak czujesz opór, to nie wkręcaj dalej, szkoda gwintu. Muszę zadać to pytanie, bo zbyt często się z tym spotykam- czy na pewno dociskałeś wajchę do strun? Bo na tym filmiku wyraźnie widać, że koleś nie ma pojęcia co ma z tą wajchą zrobić. Dokręć wajchę prawie na max, potem zrób jeden obrót w przeciwnym kierunku, żeby wajcha sobie luźno zwisała(ale nie wypadłą). Zagraj akord, złap za wajchę, podnieś ją równolegle do strun i dociśnij do strun z wyczuciem. efekt murowany;)
Cort M200 --> Dunlop CryBaby ZW-45 --> Ibanez SM7 Distortion --> Boss CH-1 --> Marshall Valvestate 8080

agrim666

Postautor: boot26 » 08 sty 2012, 22:14

Muszę ci podziękować bo rzeczywiście działa, ale nie tak jakbym chciał :P

Dociskam z wyczuciem i coś słychać, ale niezbyt- może dociskam za słabo ? czy to będzie mieć znaczenie? i rozumiem, że mostek który posiadam pozwala mi tylko na dociskanie do strun tak? nie ogę sobie nią wywijać w dół i w górę ?

boot26

Postautor: agrim666 » 08 sty 2012, 22:22

Masz tremolo, więc możesz dociskać tylko w kierunku strun. Jeśli efekt jest słaby- dociśnij mocniej, jednak miej świadomość, że to tylko subtelne tremolo, a nie szatański Floyd Rose.;) Miłego grania! Pozdrawiam!
Cort M200 --> Dunlop CryBaby ZW-45 --> Ibanez SM7 Distortion --> Boss CH-1 --> Marshall Valvestate 8080

agrim666

Postautor: boot26 » 08 sty 2012, 22:25

Okey rozumiem, a te sprężyny z tyłu nie powinny być choć trochę luźne? u mnie są totalnie na maxa twardo napięte. mostek 0mm przy korpusie

boot26

Postautor: agrim666 » 08 sty 2012, 22:32

Sprężyny muszą być naprężone mocno, żeby dały radę przeciwstawić się strunom i po dociśnięciu wajchy odciągnąć ją do pozycji wyjściowej.

agrim666

Postautor: boot26 » 08 sty 2012, 22:34

W sumie chyba dalej nie mam co kombinować, kilka docisnąć wajchy i wiosło rozstrojone :P Temu pewnie się nie da zaradzić? ;)

boot26

Postautor: agrim666 » 08 sty 2012, 22:39

Da się- masz za słabo naprężone sprężyny, albo je naciągniesz, albo wymienisz, ale najprościej będzie odnieść gitarę do lutnika- on Ci ją wyreguluje, porobi co trzeba i od razu będzie Ci się lepiej grało. ;)

agrim666

Postautor: boot26 » 08 sty 2012, 23:12

tzn się jak używam wajchę to sprężyny się jeszcze bardziej naprężają. Mam je bardziej naprężyć poprzez dokręcenie tych śrub ?

boot26

Postautor: woj74 » 08 sty 2012, 23:57

To nie jest wina sprężyn mostka. To wina nieblokowanych kluczy, może, źle nawiniętych i nienaciągniętych strun, siodełka klinującego struny w szczelinach i docisków, które również przytrzymują struny.
Mój się nie rozstraja bo usunąłem wszystkie te przyczyny. http://www.youtube.com/watch?v=bBMXTNJrII0
Obrazek

woj74
Administrator forum
Administrator forum

Postautor: boot26 » 09 sty 2012, 0:24

Wiosło ma już 30 lat, kupione w tamtych czasach za ciężkie pieniądze, http://allegro.pl/maya-stratocaster-lat ... 90458.html

Teraz już w nieco gorszym stanie, ale wciąż pięknie brzmi. Jeżeli można to prosiłbym o podesłanie linku do tematu który opisze regulację mostka. Próbowałem poszukać, ale nie gubię się jeszcze w tych wszystkich nazwach (jednostronne tremolo, vintage itp.. ) Dopiero zaczynam poznawać instrument w kwestii technicznej. Co do kluczy to chyba nic nie poradzę, jest to strat maya -nie oryginał fender gdzie są pewnie porządne klucze. To Twoje wiosło to zapewne fender, zgadza się ? wymieniłes klucze czy jak? ;)

boot26

Postautor: woj74 » 09 sty 2012, 0:41

Tak wymieniłem klucze i wiele innych rzeczy oraz logo Squier made in China na własne ;)
Obrazek

woj74
Administrator forum
Administrator forum

Postautor: boot26 » 09 sty 2012, 16:11

hm ok, mam już na uwadze wymianę kluczy na blokowane, ale czy to wystarczy ? Może jeszcze regulacja mostka? mam tu też taki problem, a mianowicie nie wiem czy tak powinno być, ale patrząc od góry -próbuję pokryć jedna struną resztę, ale jedna wyżej jedna niżej.. cały mostek jest w opłakanym stanie. nie wiem czy tak być powinno, ale 1 z tych wejściówek jest dalej,niżej/wyżej. Struny nie pokrywają się z magnesami z przetworników. Czytałem temat o regulacji gitary, ale nie do końca tyczy się mojego mostka.

boot26

Postautor: michel51 » 11 sty 2012, 20:37

Może to się przyda; http://www.aplauzaudio.pl/fender/produk ... as_web.pdf . Chociaż o regulacji fendera, to już chyba na tym forum wszystko było. Jak tremolo masz z cienkiej blachy i cienki blok, warto pomyśleć o wymianie. Najlepiej daj zdjęcie. Dlaczego most leży, powinien być ok. 3mm na korpusem. Wiem że niektórzy tak przykręcają, ale jak masz nie przykręcone, a dobrze ustawione, można lekko struny podciągnąć. A popatrz i tu; www.kitrae.net/music/music_strat.html .

michel51
Doradca
Doradca

Wróć do Akcesoria i osprzęt gitarowy