Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Ile ćwiczyć?

O czym chcielibyście poczytać w Magazynie Gitarzysta.

Ile ćwiczyć?

Postautor: Piotr Górny » 25 kwie 2012, 11:19

Witam,
to mój pierwszy post - zarejestrowałem się akurat dziś, aby napisać coś innego, ale widząc tytuł forum "Propozycje tematów" pomyślałem, aby zaproponować coś, co od dawna mi chodzi po głowie.
Jestem początkującym gitarzystą - ściśle mówiąc 18 lat temu grałem bardzo dużo (głównie covery np. Metallica), byłem nawet w szkole muzycznej (tam wyłącznie gitara klasyczna), ale potem wszystko to zawiesiłem na wiele lat i zapomniałem jak grać - dziś zatem uczę się jak zupełny nowicjusz. Pamiętam również swoje błędy, które popełniałem lata temu np. palce ustawione pod kątem do gryfu, co przeszkadzało mi w rozwijaniu prędkości, brak oficjalnych ćwiczeń na rozwój mięśni dłoni itp.

Przy okazji różnych wywiadów z gitarzystami zadajecie często pytania kiedy zaczynali przygodę z gitarą, jak ćwiczyli, skąd brali materiały czy też może ktoś ich uczył. Moja propozycja jest następująca: artykuł omawiający drogę początkującego gitarzysty - co ćwiczyć na początku (ja teraz robię tylko i wyłącznie ćwiczenia na rozwój i rozciągnięcie palców) i na kolejnych etapach ale co najważniejsze ile czasu na to poświęcać, aby nie ulec iluzji, że to wystarczy albo nie przesadzić - ból w ręce czuję, ale go ignoruję aż do momentu, gdy ręka zaczyna drętwieć :-). Może robię błąd? Jako początkujący gitarzysta chciałbym wiedzieć od podszewki, ile czasu poszczególni gitarzyści spędzali na samym początku swojej drogi na ćwiczenia i jakie ćwiczenia wykonywali (konkretnie jakie progi, struny itp).

Mam wrażenie, że każdy gitarzysta zadaje sobie takie pytania. Bo oczywiście można powiedzieć, że ćwiczymy tyle na ile mamy ochotę i na ile dajemy radę. Ale co, jeśli ja podchodzę dość systematycznie do instrumentu - nie chcę się zrazić, próbując grać jakieś swoje ulubione kawałki, nie mając jeszcze rozruszanych palców, a jednocześnie nie chcę się oszukiwać i ćwiczyć za mało.

Nie chodzi o to, aby artykuł ten zawierał materiał podobny do każdej książki instruktarzowej o gitarze - jeśli będzie oparty o doświadczenia konkretnych znanych postaci ze świata gitary, to będzie konkretną receptą, którą można spróbować powtórzyć i sprawdzić, czy w naszym przypadku się sprawdza.

Piotr Górny

Re: Ile ćwiczyć?

Postautor: Jane_Doe » 02 maja 2012, 8:33

Witam, też myślałem o takiej propozycji,więc w pełni popieram :D

Piotr Górny pisze:ból w ręce czuję, ale go ignoruję aż do momentu, gdy ręka zaczyna drętwieć :-). Może robię błąd?
Tak, robisz błąd. Jak czujesz ból w ręce to musisz na pare minut odstawić ćwiczenia. Nie można przemęczać ręki.
Pozdrawiam
Cort EVL-K4/ESP-LTD KH-25/Digitech Rp500

Jane_Doe

Postautor: MaTTallica » 02 maja 2012, 8:47

Dokładnie - bardzo łatwo wtedy coś sobie nadwyrężyć lub naciągnąć, a potem będzie kolejna przerwa w graniu.

Ja muszę przyznać, że nie zawsze się do tego jednak stosuje... przy niektórych zagrywkach legato ćwiczę mimo tego, że czuje jak ręka się spina i zaczyna lekko pobolewać. Gdy tylko staje się to nieco mocniejsze - przestaję. Staram się tego unikać, jednak mam taki charakter, że jak gram motyw ileś razy lub przez całą długość gryfu to nie lubię kończyć w połowie albo tuż przed końcem :P
Epiphone Les Paul Custom EB -> MG Amplification Fendmess 50W Head -> MG Amplification 2 x V12 Cabinet

MaTTallica

Postautor: sievr » 02 maja 2012, 20:34

Najlepiej godzinę z sensem niż 5 bez, i powtarzanie w kółko tych samych rzeczy. Trzeba cały czas nowe wałki zaczynać :D

sievr

Postautor: Oranmi » 03 maja 2012, 14:07

Jeśli jest jakaś zagrywka (np. podczas solo) to nie graj w kółko całego solo tak tylko żeby zagrać byle jak. Skup się na tym jednym, konkretnym momencie, który sprawia Ci największa trudność. Nie ma co wałkować elementów, które już się opanowało. Sam gram około dwóch lat i dzisiejsze cwiczenia właśnie tak u mnie wyglądają, średnio 1h ćwiczeń, a reszta to improwizacja lub granie konkretnych, już opanowanych utworów.

Oranmi

Postautor: Jane_Doe » 04 maja 2012, 0:14

MaTTallica pisze:
Ja muszę przyznać, że nie zawsze się do tego jednak stosuje...

Ja też nie :D Jestem uparty a zazwyczaj ręka zaczyna mnie boleć tuż przed tym jak mi motyw jakiś wychodzi :x
Cort EVL-K4/ESP-LTD KH-25/Digitech Rp500

Jane_Doe

Postautor: kakolik » 07 paź 2016, 12:54

Ćwicząc skupiaj się na trudniejszych momentach w utworze. A jeśli czujesz jakieś nadwyrężenie odłóż gitarę na kilka minut.

Moją kolejną pasją oprócz grania na gitarze jest zamiłowanie do wysokiej jakości materiałów. Zapoznajcie się z tą stronką. http://www.sklep.swiatlnu.pl

kakolik

Postautor: kroparek » 08 lis 2016, 14:26

Malcolm Gladwell twierdzi, że dopiero po 10 000 godzinach można zostać mistrzem, niezależnie od tego, czemu się ten czas poświęca :). Ja ćwiczę godzinę dziennie - to jest godzina tylko dla mnie i żaden z domowników mi wtedy nie przeszkadza, bo wiedzą, że nie wolno.

kroparek

Postautor: Lusjusz » 10 lis 2016, 16:56

kroparek pisze:Malcolm Gladwell twierdzi, że dopiero po 10 000 godzinach można zostać mistrzem, niezależnie od tego, czemu się ten czas poświęca :). Ja ćwiczę godzinę dziennie - to jest godzina tylko dla mnie i żaden z domowników mi wtedy nie przeszkadza, bo wiedzą, że nie wolno.

10000h ??? Bardziej przekonuje mnie opinia Zakka Wylda (jeśli dobrze kojarzę), by coś wyćwiczyć trzeba poświęcić na to sporo czasu niezależnie czego to dotyczy(gra na gitarze, nuka języków itp.) Każdy może się nauczyć wszystkiego(co sobie postanowi) z tym że jedni potrzebują na coś więcej inni mniej czasu(godzin ćwiczeń) to nie matematyka nie masz sztywnych zasad że jak przećwiczysz 10000 będziesz mistrzem.

Lusjusz

Postautor: michel51 » 12 lut 2017, 17:18

A jakby tak MG napisał coś o takim gitarzyście Joel Hoekstra ? Albo o takim zespole jak The Gazette czy Dir En Grey ?

michel51
Doradca
Doradca

Wróć do Propozycje tematów