Kup Magazyn Gitarzysta

Sprawdź punkty i wymień na nagrody

Blues solo in Eb

Tutaj możesz zaprezentować własne nagrania.

Blues solo in Eb

Postautor: RaFF444 » 10 lut 2017, 0:58

Hej, w trochę trudniejszej progresji bluesa niż zwykle, przyznam, iż bardzo trzeba wytężyć mózg, aby poruszać się w tym bez większych fałszów :
https://www.youtube.com/watch?v=3OrrQR1i31M

RaFF444

Re: Blues solo in Eb

Postautor: Jaro100 » 14 lut 2017, 9:18

Próbowałem, raczej bardzo nie trzeba mózgu wytężać, są tylko dwa akordy które łamią schemat, ale spokojnie da się to zagrać bez zbytniego wytężania mózgu, wystarczy opanować schemat, dosyć nudne, zbyt wolne, sflaczałe, wymusza jeden i ten sam sposób artykulacji, przeznaczenie-dla starych pierdzieli fotelowych, taka moja opinia. Solo ujdzie , nawet zbyt awangardowe, chociaż za krótkie, trzeba było bardziej rozwinąć, nie było sedna, tzn upiększeniem to była ta druga część, ale jak się ma ten suchy wstęp do tej części drugiej, jakoś nie czuję spójności, jedno z lat 80-tych, drugie styl nietradycyjny.
Tutaj trzeba mózg wytężyć i to dobrze. https://jamtrackcentral.com/store/series/jotm-feb17/

Jaro100

Postautor: RaFF444 » 14 lut 2017, 13:18

he he, stary dograj się do tego podkładu, to zobaczymy czy dobrze zabrzmisz, musisz lecieć tu dokładnie po dźwiękach z akordu, inaczej jest jeden wielki fałsz. To improwizacja, nie ćwiczyłem wcześniej żeby to zagrać, jakieś trzecie podejście do podkładu, jak chcesz dalej brnąć w swoje przekonania i grać to co masz pod palcami to proszę bardzo, tylko nie wyżywaj się w innych moich postach, tylko dlatego że napisałem ci w moim przekonaniu konstruktywną opinię.

RaFF444

Postautor: michel51 » 14 lut 2017, 20:54

Dla mnie oki :cheers: . Pewnie i coś negatywnego by się znalazło ale po co szukać na siłę ? Zastanawiam się tylko jaka by była różnica jak byś zagrał w E a nie w Eb ? Chociaż fakt , że czasem te pół tonu może działać ożywczo choć trudniej jest to fakt .

michel51
Doradca
Doradca

Postautor: RaFF444 » 15 lut 2017, 15:11

Podkład był tylko w Eb także nie sprawdzę tego. Kolega wyżej nie da się przekonać, że nawet improwizacja polega na ogrywaniu akordów, a nie graniu tego co masz w danej chwili pod palcami, musiałoby mu pewnie napisać komentarz kilka osób, a nie tylko ja amator z zamiłowania. Zaprzecza temu że najpierw musi pracować głowa, a dopiero potem palce, tylko pytanie w takim razie,po co ta cała teoria muzyki, coś się na czymś opiera, dany akord można teoretycznie ograć, choć niektórzy preferują bardziej własny słuch, dlatego właśnie się mówi, że ktoś gra albo świadomie, albo pierdzi co ma pod palcami.

RaFF444

Postautor: michel51 » 15 lut 2017, 20:31

Ponieważ pilnie czytuję MG (TG także) to mogę powiedzieć , że improwizacja może przebiegać na dwa (albo i trzy) sposoby ; improwizacja po skali odpowiedniej dla danego utworu (ew. dźwięki spoza skali dla ubarwienia) , ogrywanie każdego akordu skalą właściwą dla niego (ale też w kontekście jakimi skalami ogrywamy akord poprzedzający i następujący , melodycznie czyli możemy sobie improwizować ale jakaś melodia musi być przewodnia i tak powinna się ona składać z nut pasujących do całego przebiegu akordów ale wziętych już pod uwagę całościowo . Najprościej to po skali (gorzej jak zmienia się tonacja to już z przejściem musimy pokombinować) , po akordach no to już jak jazzmeni albo jak ktoś nie ma cierpliwości to niech próbuje grać melodię bez patrzenia się na reguły . Ważny efekt na końcu ; ma dać się słuchać . Polecam szczególnie warsztaty Lemańskiego ale czytam pilnie wszystkie lekcje .

michel51
Doradca
Doradca

Postautor: RaFF444 » 15 lut 2017, 20:48

noi słusznie, ja już nic nie nagrywam (bo jest to przeciętne) tylko próbuje dążyć do tego o czym powiedziałeś, teraz powiedź to Jaro.

RaFF444

Wróć do Wasza twórczość